Kosmetikos ir ekologiško maisto parduotuvių lentynose vis dažniau atsiranda kanapių produktų, ypač sėklų ir aliejaus. Tai – ne iš egzotiškų kraštų atėjusi naujovė, o jau mūsų prosenelių mėgstamas, tačiau kiek primirštas sveikatingumo augalas. Nerimauti neverta – šie kanapių produktai tikrai neturi psichotropinio poveikio.
Maloniai stebinanti maistinė kanapių vertė
Kanapės itin vertinamos dėl tobulo omega-3 ir omega-6 riebalų rūgščių balanso (3:1). Šių medžiagų kanapių produktuose net kelis kartus daugiau nei žuvyje ir jūros gėrybėse! Dažnai kontroversiškai vertiname augale gausu skaidulų, netrūksta ir naudingų vitaminų bei mineralų: kalcio, geležies, magnio, mangano, fosforo, kalio, cinko, vitaminų A, B1, B2, B3, B6, D ir E.
Kanapių sėklos – puikus augalinės kilmės baltymų šaltinis, kadangi jas vartodami daugiau nei 25% kalorijų gauname iš aukštos kokybės baltymų. Tuo tarpu panašiose sėklose, pavyzdžiui, čija ir linų sėmenyse, šis skaičius siekia 16–18%.
Apskaičiuota, jog kanapių sėklose baltymų kiekis beveik toks pat kaip jautienoje ir ėrienoje. 30 gramų arba 2-3 valgomuosiuose šaukštuose sėklų randama net 11 g šios raumenų statybinės medžiagos. Kanapių baltymai turi visas organizmui reikalingas baltymų rūgštis, todėl juos galima laikyti pilnais, t.y. jais pakeisti mėsą ir pieno produktus.
Sėklų išskirtinumas – gama linoleno rūgštis
Apie kanapėse esančią gama linoleno rūgštį (GLR) netyla diskusijos, kadangi kai kurie faktai, atrodo, prieštarauja patys sau. Kadangi GLR – viena iš omega-6 sočiųjų rūgščių, seni šaltiniai tikina, jog ji – pavojinga sveikatai. Visgi tai nėra visiška tiesa: mirtinas ligas sukelia ne ši rūgštis, o omega-3/6 disbalansas, t.y. omega-3 trūkumas.
Vadinasi, iš raciono išbraukę perdirbtą ir greitą maistą bei hidrintus aliejus, jį papildę omega-3 rūgštimis, o omega-6 gaudami iš tokių produktų kaip kanapių sėklos ar aliejus, atstatysite balansą.